top of page

Wędrowanie Szlakiem Naszych Przodków

Trasa Czerwona

Dokąd zmierzamy?

Witamy na trasie czerwonej. Cieszymy się, że chcesz wędrować razem z nami trasą pamięci bohaterów o naszą niepodległość, trasą bogatą w historię dawnych rodów szlacheckich. Podążając nią dowiesz się jak przebiegała granica między zaborem austriackim a rosyjskim na naszym terenie oraz, w którym miejscu powstańcy styczniowi przekraczali tę granicę w drodze na walkę z zaborcami.

 

  1. Trasę możemy rozpocząć w Skansenie Aktywnym w Nowosiółkach. Kierujemy się na południe i idziemy tą samą drogą 1, 3 km do skrzyżowania przy cmentarzu parafialnym w Nowosiółkach.
     

  2. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i drogą 852 idziemy naprzód do krzyża przydrożnego 400 metrów.
     

  3. Przy krzyżu przydrożnym skręcamy na Wasylów i idziemy tą samą drogą 2, 1 km.
     

  4. Następnie skręcamy w prawo i kierujemy się na południe 650 m.
     

  5. W gospodarstwie etnograficznym w Wasylowie znajdziemy kolejny obiekt naszej trasy z kodem QR12 - Gospodarstwo Etnograficzne Stowarzyszenia Moje Nowosiółki.
     

  6. Po zwiedzeniu gospodarstwa kierujemy się na południe 1 km.
     

  7. Skręcamy w prawo i kierujemy się w stronę Telatyna 3, 1 km.
     

  8. Następnie skręcamy w lewo i kierujemy się na Telatyn 1, 4 km.
     

  9. Skręcamy w prawo i drogą 852 jedziemy lub idziemy 900 metrów. Po prawej stronie drogi na wzniesieniu znajduje się pierwszy punkt trasy oznaczony kodem QR1- Pomnik poległych mieszkańców Gminy Telatyn podczas II wojny światowej.
     

  10. Następnie kierujemy się w stronę Telatyna. Po 450 metrach skręcamy w lewo, w ulicę kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jedziemy nią 850 metrów.
     

  11. Skręcamy w lewo w ulicę świętej Anny i po 150 metrach, po lewej stronie znajduje się kolejny obiekt naszej trasy QR2 - kaplica świętej Anny, niedaleko OSP w Telatynie.
     

  12. Kierujemy się ulicą świętej Anny w kierunku Łachowiec, skręcamy w prawo w ulicę Polną i po 300 metrach pojawi się kolejny punkt naszej trasy QR3 - Kamienny krzyż z 1906 roku.
     

  13. Wracamy do ulicy świętej Anny, skręcamy w prawo i prosto kierujemy się w stronę Łachowiec 2, 2 km.
     

  14. W Łachowcach w centrum wsi obok OSP znajduje się kolejny obiekt z naszej trasy QR4 - Pomnik upamiętniający pomordowanych mieszkańców Łachowiec.
     

  15. Kierujemy się na południe jedziemy lub idziemy 170 metrów, następnie skręcamy w lewo i jedziemy 400 metrów. Skręcamy w prawo jedziemy 190 metrów. Następnie skręcamy w lewo i 1 km podążamy do Radkowa i naszego kolejnego punktu.
     

  16. W Radkowie skręcamy w prawo i podążamy drogą w kierunku dawnej szkoły około 500 metrów, przy której po lewej stronie znajdziemy kolejny kod QR5 - Cerkiew świętego Demetriusza.
     

  17. Następnie wracamy do drogi głównej, skręcamy w prawo i jedziemy lub idziemy 400 metrów i kolejny nasz punkt znajduje się przy drodze koło przystanku PKS, po prawej stronie, QR6- Pomnik nieznanego żołnierza.
     

  18. Następnie drogą, na której jesteśmy kierujemy się prosto w kierunku Kolonia Radków do  Marysina około 2,9 km. W Marysinie, przy znaku drogowym Marysin 1 skręcamy w prawo i jedziemy 2 km.
     

  19. Skręcamy w prawo i kierujemy się prosto na Liski. Po drodze do Lisek znajdziemy następny nasz obiekt trasy QR7 - Marysin – pas graniczny między zaborem austriackim i rosyjskim – droga do Lisek.
     

  20. W Liskach znajdują się dwa punkty naszej trasy oznaczone kodem QR 8,9 - Cerkiew świętego Jana Chrzciciela. Park dworski.
     

  21. Po zwiedzaniu udajemy się w drogę powrotną do Skansenu Aktywnego w Nowosiółkach.
     

  22. Kierujemy się na zachód 550 metrów. Następnie podążamy 2, 8 km w kierunku Nowosiółek. Skręcamy lekko w prawo i idziemy ścieżką polną 400 metrów. Następnie skręcamy w prawo i jedziemy 900 metrów.
     

  23. W Skansenie możemy odpocząć i przesiąść się do auta. Zapraszamy!!!

bottom of page