
IV PIKNIK HISTORYCZNY
NOWOSIÓŁKI - SKANSEN AKTYWNY - 13 CZERWCA - GODZ. 14:00



























W ramach Pikniku przygotowanych zostało 10 wyjątkowych stanowisk, w których uczestnicy, w tym zwłaszcza dzieci i młodzież, będą mogli zapoznać się między innymi z umundurowaniem i wyposażeniem żołnierzy polskich z okresu II wojny światowej jak również z okresu XVII wieku. Każdy chętny będzie mógł, odbyć szkolenie z musztry wojskowej, zapoznać się z uzbrojeniem historycznym i wziąć do ręki replikę XVII wiecznej szabli.
Wydarzenie będzie składało się z poniższych paneli:
1. Przejście graniczne przy wejściu na teren Pikniku ustawiony będzie szlaban graniczny strzeżony przez Tomaszowski Szwadron im. I Pułku Kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza, gdzie wydawane będą pozwolenia na przekroczenie granicy. Członkowie KOP po spełnieniu warunków przekroczenia granicy, będą przepuszczać chętnych do odwiedzenia miejsca Pikniku, w którym czeka wiele atrakcji.
2. Znawca wojskowości – stanowisko historyczne dostosowane do wieku i możliwości uczestnika, które zawierać będzie pokaz uzbrojenia i umundurowania wojskowego z eksponatami pochodzącymi z czasów wojny. Na stanowisku odbywać się będzie szkolenie wojskowe, które będzie odbywało się w obozie wojsk polskich z okresu II wojny światowej przedstawione przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej WIR. Diorama pod obozowisko historyczne, które składać będzie się, elementów fortyfikacji, masztu z flagą biało-czerwoną, wystawą sprzętu i uzbrojenia. Na stanowisku rekonstruktorzy w mundurach historycznych przeprowadzą animację dla publiczności. Będzie to szkolenie dla uczestników Pikniku podczas, którego przekazane zostaną podstawowe komendy musztry wojska polskiego.
3. Stanowisko sanitarne Szpital Polowy znajdujący się z rekonstruowanym obozie ratunkowym. Na tym stanowisku odbędzie się wystawa historycznego wyposażenia medycznego. Przeprowadzone będą zajęcia z pierwszej pomocy, bandażowania i usztywniania kończyn, w których wezmą udział uczestnicy pikniku.
4. Życie podczas trudów wojny - stanowisko Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Tomaszów Lubelski, które przedstawi jak wyglądało życie w latach 30 i 40 XX wieku z uwzględnieniem mody, ubioru i jedzenia. Całość znajdować się będzie w budynkach skansenu wraz z narzędziami gospodarstwa domowego i rolniczego.
5. Szlachta Ordynacka - obozowisko groźnych Banitów z Zamościa, żądnych krwi wrogów i pełnych zapału do walki. Gościna prosto z XVII wieku rekonstruktorów w pełnym umundurowaniu wojskowym jak i kolorowym ubiorze kobiet z pokazem uzbrojenia wojennego - szabli i pistoletów skałkowych. Pokazy walk na szable, opowieści z życia w XVII Zamościu i uczta z jadłem i winem.
6. Wojsko Obrony Terytorialnej - stanowisko o 25 Batalionu lekkiej piechoty w Zamościu - wchodzącego w skład 2 Brygady Obrony Terytorialnej, które przedstawi obecny wygląd wojska z pokazem umundurowania, uzbrojenia i pojazdów służących do pełnienia służby.. W strefie WOT będzie dostępny punkt informacyjny, w którym osoby zainteresowane służbą - w tym najmłodszym rodzaju sił zbrojnych - będą mogli uzyskać wszystkie niezbędne informacje dotyczące służby.
7. Pasja historyczna - miejsce w którym regionaliści z Roztocza i Grzędy Sokalskiej, w opowiadaniach przedstawią swoją pasję do kultury, historii i tradycji ziem Lubelszczyzny. Po opowiadaniach, każdy chętny będzie mógł osobiście porozmawiać z historykami i wymienić się ciekawostkami ze swoich miejscowości.
8. Kuchnia ludowa - na pikniku nie może zabraknąć miejsca ze wszystkimi najważniejszymi daniami regionu Lubelszczyzny, przygotowane przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Pełna smaków, kuchnia Roztocza i Grzędy Sokalskiej urozmaici Piknik pokazem Pań, które poświęcają wolny czas na przekazywanie tradycyjnych potraw. Dodatkowo w ramach pikniku, dostępna będzie grochówka oraz kiełbasa z grilla.
9. Występy zespołów ludowych, które wykonają najważniejsze patriotyczne pieśni jak również ludowe, związane z terenem Roztocza. Na scenie głównej, przez cały czas trwania Pikniku, zespół z Gminy Telatyn będzie umilać czas wszystkim uczestnikom, jak również zapraszać do wspólnej zabawy i tańca.
10. Harcerze z drużyny Modrzewie z Telatyna, która od początku prowadzona jest przez Pana Henryka Szarugę. Drużyna została założona obok Gimnazjum w Telatynie i skupia młodych uczniów, którzy chcą upowszechniać życie w duchu harcerskim, nieść pomoc, działać na rzecz swoich miejscowości i spotykać się na wspólnych obozowiskach.
Zwieńczeniem Pikniku będzie rekonstrukcja historyczna czasu września 1939 roku, w której weźmie udział pond 30 rekonstruktorów z umundurowaniem i uzbrojeniem wojennym. Będą strzały, emocje i pokaz hartu ducha jaki mieli bohaterowie tamtych czasów, którzy porzucając wszystko co kochali dotychczas, szli na wroga, ażeby uchronić od niebezpieczeństwa ukochany kraj.
W części naukowo - konkursowej uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego z Łaszczowa przedstawią swoje stoisko z pokazem programowania OzoBotów, obsługą drona wraz z przelotem nad miejscem Pikniku jak również śpiewem pieśni patriotycznych i przygotowanych konkursów dla najmłodszych.
W rolach głównych:
Grupa Rekonstrukcji Historycznej WIR
Grupa Rekonstrukcji Historycznej której patronem jest por. Konrada Bartoszewskiego ps. ”WIR” bohater walk partyzanckich na Roztoczu. Grupa która od wielu lat przekazuję mieszkańcom Lubelszczyzny czym jest pasja historyczna, pamięć o bohaterach walk o wolną Polskę i zamiłowanie do pokazywania najważniejszych dla Naszych ziem wydarzeń historycznych poprzez dioramy i rekonstrukcję historyczne. Członków grupy możemy spotkać na najważniejszych wydarzeniach m.in. rekonstrukcji bitwy pod Tomaszowem Lubelskim, rocznic bitwy pod Osuchami czy walk w Szczebrzeszynie.
Tomaszowski Szwadron im. I Pułku Kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza
Umundurowani członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej, goszczą na pikniku od samego początku i jako pierwsi ukazywali Nam wygląd wojsk KOP, które jako pierwsze przeciwstawiały się wrogim atakom na Polskę we wrześniu 1939 roku. Miłość do ojczyzny, która drzemie w członkach Szwadronu, jest wzorem do naśladowania, gdyż w bezpośredni sposób, można poznać jak wyglądała służba w szeregach KOP, jaki rodzaj uzbrojenia istniał w czasie II wojny światowej.
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Tomaszów Lubelski
Ludność cywilna to grupa zrzeszająca miłośników historii, którzy chcą poprzez udział w rekonstrukcjach, inscenizacjach historycznych i widowiskach ludowych przypominać losy, tradycję, kulturę, ubiory oraz zachowania ludności cywilnej.. Członków grupy można zobaczyć na najbardziej znanych rekonstrukcjach na terenie Lubelszczyzny i państwowych obchodach świąt narodowych.
Fundacja Banici Zamojscy
Organizacja, która została założona przez ludzi, dla których pasjonują się ukazywaniu historii w tym XVII wiecznej związanej z Zamościem, Ordynacją Zamojską, bohaterami tamtych czasów Janem Zamoyskim i Stanisławem Zółkiewskim. Członkowie organizacji wcielają się w postacie z XVII wieku, poprzez ubiór, uzbrojenie w broń palną i białą oraz zachowania prosto ze szlacheckiego Zamościa. Gdy wymaga od tego sytuacja, organizacja pomaga charytatywnie potrzebującym i swpiera inicjatywy regionalne w tym wsparcie związane z wydaniem książek o Roztoczu. Grupa organizuje „Potyczkę o Zamczysko”, w której bierze udział także wiele innych grup o podobnym zamiłowaniu historycznym.
Regionaliści z terenu Roztocza i Grzędy Sokalskiej
Janusz Sławiński - mieszkaniec gminy Telatyn, który pasjonuję się historią miejscowości gminy i Grzędy Sokalskiej. Zamiłowanie do historii, ukazywanie jest przez Pana Janusza, poprzez poszukiwanie ważnych wydarzeń historycznych, fotografii i żywej historii przekazywanej przez starszych, a związanej m.in. z Poturzynem, Tytusem Woyciechowskim, Telatynem i Posadowem.
Zdzisław Pizun zamieszkały w Lubyczy Królewskiej, absolwent historii w Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie. W latach 1988-2011 nauczyciel historii w gminie Lubycza Królewska, w 2003 r. instruktor w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystki w Lubyczy Królewskiej. Historyk, regionalista, publicysta, redaktor, wydawca, animator kultury, dziennikarz, współautor i autor kilkunastu regionalnych książek, broszur i artykułów historycznych, w tym współautor artykułów naukowych w „Roczniku Tomaszowskim” (2016-2020) i autor w zbiorowym opracowaniu „Ziemia Lubycka” (2017). Współredaktor publikacji „Od Zamościa po Lwów. Szkice historyczne i literackie” (2020), "Od Zamościa po Lwów (2021) Członek Tomaszowskiego Towarzystwa Regionalnego im. doktora Janusza Petera. Redaktor naczelny portalu internetowego „Tomaszów Lubelski-Bełz-Rawa Ruska”. Zasłużony Działacz Kultury (2003).
Sławomir Litkowiec - mieszkaniec Grzędy Sokalskiej pochodzący z Żernik miłośnik kultury, tradycji i historii gmin wschodniej Lubelszczyzny, który swoją pasję przekazuję w mediach społecznościowych, poprzez artykuły, opisy wydarzeń historycznych jak i przywracanie ważnych miejsc historii w tym zapomnianych pomników. Pan Sławomir jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z tych względów bliska jest mu Lubelszczyzna i pasja historyczna związana z miejscem zamieszkania, tym bardziej, iż związany jest z Tomaszowską Teką Regionalną, która wydaje opisy historii powiatu tomaszowskiego.
25 Batalion lekkiej piechoty w Zamościu - wchodzący w skład 2 Brygady Obrony Terytorialnej
Jednostka Wojsk Obrony Terytorialnej to najmłodsza z formacji Wojska Polskiego, której zadaniem jest działanie na terenach regionalnych, gdzie są zawsze pierwsi na posterunku w niesieniu pomocy tym, którzy jej potrzebują m.in. klęski żywiołowe, a w ostatnim czasie pomoc przy szczepieniu na COVID-19. Żołnierze czuwają nad bezpieczeństwem kraju, zabezpieczają najważniejsze dla kraju miejsca, a także są nową możliwością dla ludzi młodych chcących sprawdzić swoją sprawność fizyczną.
Koła Gospodyń Wiejskich z regionu Roztocza i Grzędy Sokalskiej
Stanowisko Pań z Kół Gospodyń Wiejskich, które w ramach podtrzymywania tradycji i kultury, przygotowują regionalne dania, ubierają stroje ludowe i organizują różne wydarzenia związane z życiem na wsi. Panie poświęcają wolny czas na krzewienie w mieszkańcach wsi tradycji, która od wielu lat się rozwija i staje się pasją także młodych osób, które chcą działać na rzecz swoich miejscowości. Zaszczycą Nas swoją obecnością Panie z KGW Sąsiadeczki z Łaszówki oraz Zespół Śpiewaczy “Sąsiadeczki” którzy jako tworzących wspólnie jeden organizm, raz przywdziewający strój tradycyjny, raz kucharski fartuch, a innym razem “robocze” spodnie. Działa już ponad 40 lat. Przewodnicząca jest Alicja Babiarz, synowa założycieli koła czyli Ireny i Mieczysława Babiarzow. Organizują cyklicznie Noc Świętojańska, Dzień Kobiet, Spotkania Opłatkowe. Angażują się w różne przedsięwzięcia, akcje charytatywne, współpracują ze szkołą, ze strażakami z OSP, ze sportowcami i kibicami GKS “Pogoń 96” Łaszczówka oraz Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych dla Rozwoju Wsi Łaszczówka. Piszą i realizują projekty np. "Odnawiamy Rezerwat Piekiełko" i "Jak to dawniej bywało - weselne tany”
Liceum Ogólnokształcące w Łaszczowie
Uczniowie z Liceum z Łaszczowa wraz z nauczycielami przedstawią atrakcje naukowe jakie czekają uczniów w liceum w tym programowanie OzoBotów, szkolenie z obsługi drona oraz szkolenie w zakresie wykonywania przyszłego zawodu Strażnika Granicznego. Na stanowisku szkoły odbywać będą się konkursy i śpiew pieśni patriotycznych.
