top of page

Wędrowanie Szlakiem Naszych Przodków

Trasa Zielona

Dokąd zmierzamy?

Witamy na trasie zielonej. Cieszymy się, że chcesz razem z nami podążać trasą znanych mieszkańców tych terenów. Na trasie poznasz historię rodu Rastawieckich i Woyciechowskich oraz odpowiedź na pytanie dlaczego Fryderyk Chopin był związany z naszymi terenami?

 

  1. Skansen Aktywny w Nowosiółkach. Wędrówkę Szlakiem naszych przodków rozpoczynamy w Skansenie Aktywnym w Nowosiółkach, w którym możemy zostawić auto na parkingu, przesiąść się na rower lub zacząć wędrówkę pieszo. W Skansenie otrzymamy pakiet startowy i dokładne informacje o trasie. Przy wejściu do Skansenu znajdziemy pierwsze oznakowanie QR1 naszej trasy - Skansen Aktywny Stowarzyszenia Moje Nowosiółki.
     

  2. Kierujemy się w stronę centrum Nowosiółek na południowy zachód, w stronę drogi wojewódzkiej nr 852 (1,3 km).
     

  3. Na skrzyżowaniu przy cmentarzu skręcamy w lewo i drogą 852 przejeżdżamy, przechodzimy 210 metrów na wjazd do kościoła.
     

  4. Przy wjeździe do Kościoła na skarpie znajdują się kolejne tabliczki z kodami QR2,3,4,5. Barokowy park Tarły. Cerkiew unicka. Kaplica rodowa Rastawieckich. Dwór Rastawieckich. Po interesującej wizycie w Nowosiółkach i zapoznaniu się z historią miejsca udajemy się w stronę Poturzyna.
     

  5. Drogą 852 kierujemy się na północ, przejeżdżamy koło cmentarza w Nowosiółkach i jedziemy cały czas prosto do Poturzyna, 3,4 km.
     

  6. Poturzyn, cmentarz/ park przy drodze 852. Gdy dojedziemy do Poturzyna po prawej stronie znajduje się cmentarz/ park w którym czeka na nas kolejny punkt z kodem QR6 - Figura Chrystusa Hegla.
     

  7. Następnie skręcamy w prawo na drogę Poturzyn PGR i po 450 metrach dojedziemy, dojdziemy do punktu QR7,8. Stara powozownia i dwór. Cukrownia Woyciechowskiego.
     

  8. Kierujemy się z powrotem na drogę 852 i skręcamy w prawo w stronę centrum Poturzyna.
     

  9. Po 450 metrach po prawej stronie znajdziemy kolejny punkt QR9. Pomnik pomordowanych mieszkańców wsi Poturzyn.
     

  10. Niedaleko dalej, (300 m) po prawej stronie znajduje się Centrum rozwoju wsi im. Fryderyka Chopina i nasz kolejny obiekt z kodem QR10 - Pomnik Chopina.
     

  11. Następnie drogą 852 udajemy się na północ w stronę Witkowa i po 900 metrach na wprost skrzyżowania znajdziemy cmentarz z I wojny światowej i kolejny punkt QR11 - Figura Maryi Hegla.
     

  12. Do Wasylowa kierujemy się na zachód 2,1 km. Tutaj w okolicy krzyża przydrożnego możemy wybrać drogę przez las, ponad kilometr w stronę Gospodarstwa Etnograficznego: skręcamy w prawo do lasu i ścieżką kierujemy się w stronę Gospodarstwa, lub: kierujemy się dalej drogą i po 500 metrach skręcamy na Wasylów.
     

  13. Następnie skręcamy w lewo na Wasylów i jedziemy lub idziemy prosto 1, 4 km.
     

  14. Skręcamy w lewo i jedziemy lub idziemy 700 m.
     

  15. Po 650 m wędrówki skręcamy dalej w lewo.
     

  16. W gospodarstwie etnograficznym w Wasylowie znajdziemy kolejny obiekt naszej trasy z kodem QR12 - Gospodarstwo Etnograficzne Stowarzyszenia Moje Nowosiółki.







     

  17. Po miłych chwilach spędzonych w Gospodarstwie kierujemy się na południe 650 m.
     

  18. Następnie skręcamy w lewo i wędrujemy do Nowosiółek 2, 1 km.
     

  19. Przy krzyżu przydrożnym skręcamy w prawo droga 852 400 metrów.
     

  20. Przy cmentarzu w Nowosiółkach skręcamy w lewo na Suszów 1, 3 km. Trasę zieloną kończymy w Skansenie Aktywnym Stowarzyszenia Moje Nowosiółki.

Po więcej wrażeń zapraszamy z tego punktu na trasę czerwoną!

lub Powrót:

bottom of page